Nawigacja
Strona Główna
Ogłoszenia
Ważne adresy
Gminne linie PKS
PKS
Pogoda
Archiwum
Forum
Regulamin portalu
Linki
Kontakt
Szukaj
Warto zajrzeć


Promocja

******
Porozmawiajmy
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Dni Ślesina 2015
26/07/2015 11:59
Zdania co do organizacji tegorocznej edycji Dni Ślesina są podzielone. 23% ankietowanych uznało imprezę za bardzo udaną, a 14% głosujących oceniło jej poziom za porównywalny z ubiegłorocznym. Jednak już 32% ankietowanych chciałoby odświeżenia formuły święta miasta, w tym na przykład wprowadzenia wystąpień kabaretowych. 19% internautów nie było zadowolonych z zabawy w czasie Dni Ślesina. Natomiast 13% nie brało w niej udziału. Relacja pod adresem: http://tvwielkopo.
..dni-lesina

Likwidowane 'Termy Ślesińskie'
07/07/2015 20:29
Internauci nie mają zdecydowanego zdania na temat losów "Term Ślesińskich", które rokrocznie przynoszą gminie straty. Większość głosujących jest jednak za pozostawieniem spółki w rękach samorządu (50%). Nieco mniej internautów (44%) uznało za korzystniejsze rozwiazązanie sprywatyzowanie ośrodka i odciążenie budżetu gminy dodatkowymi kosztami (ok. 260 tys. zł rocznie). Zgodnie z zapowiedziami burmistrza spółka ma być do końca roku zlikwidowana.

Monitoring uliczny
10/02/2015 19:58
Pomimo pewnego ograniczenia prywatności mieszkańcy gminy Ślesin są za wprowadzaniem w miejscach publicznych monitoringu. 52% głosujących uznało to za dobry sposób na uspokojenie brawury na drodze, czy walkę z przedstępstwami lub wandalizmem. Z drugiej strony 32% mieszkańców sprzeciwia się wprowadzaniu do przestrzeni publicznej kolejnych kamer, które wpływają na inwigilowanie obywateli. 16% internatów uznało takie działania za nieskuteczne.

Ocena rozwoju gminy
20/10/2014 00:27
Większość mieszkańców, 70%, negatywnie oceniła minione lata pod wględem inwestycji i rozwoju gminy. Brak większych zmian zauważyło 10% osób. Czas pokaże, czy te opinie przełożą się na wyniki w wyborach samorządowych. 20% ankietowanych uznało jednak, że wiele pozytywnych przemian zaszło w ostatnich latach i można je uznać za udane.

Bezpieczeństwo
11/09/2014 18:37
Wakacje minęły dość spokojnie. Pomimo to większość ankietowanych, 49%, uznało, że nie jest bezpiecznie i warunki sprzyjają wypadkom nad wodą. 28% osób stwierdziło jednak, że korzystanie z kąpieli było bezpieczne pod warunkiem, że kąpiący przestrzegali zasad bezpieczeństwa, np. nie pływali po spożyciu alkoholu. 17% internautów bardzo pozytywnie oceniło gminne kąpieliska i poziom ich kontroli. Natomiast 6% głosujących nie korzystało latem z naszych jezior.

Dni Ślesina 2014
11/08/2014 17:59
Ankietowani nie uznali tegorocznej imprezy za udaną. Większość, bo 67% głosujących, była zawiedziona atrakcjami. Przyznawali, że brakowało gwiazd na wieczornych koncertach. 13% osób jednak stwierdziło, że Dni Ślesina była bardziej atrakcyjne niż rok temu, a kolejne 10% internautów bawiło się równie dobrze jak w 2013 roku. Oddano 194 głosy.

Ocena naszych radnych
28/06/2014 21:36
Za parę miesięcy wybory samorządowe i jak wynika z ankiety możemy liczyć na spore zmiany w Radzie Miasta i Gminy Ślesin. Aż 81% głosujących nie jest zadowolonych z pracy swojego radnego i deklaruje oddanie głosu na inną osobę. Z drugiej strony 13% ankietowanych wyraziło zadowolenie z działań swojego radnego i będzie na niego głosować 16 listopada. Natomiast 6% mieszkańców nie interesuje się tym, co robi jego gminny reprezentant. /Wyniki na podstawie 501 oddanych głosów./

20/06/2014 19:12
Uzyskanie opinii mieszkańców gminy Ślesin na temat wykorzystania środków unijnych przez Gminę Ślesin jest celem jednej z pisanych prac magisterskich. Jej autorka prosi o pomoc w zbieraniu opinii na ten temat. Ankieta znajduje się pod adresem: http://www.interan
kiety.pl/interanki
eta/23882272a4e19a
41b99bb20453304280
.xml

Nowy dyskont spożywczy
23/02/2014 12:01
Wiele osób cieszy się z wybudowania znanego dyskontu spożywczego przy obwodnicy Ślesina. Zadowolenie wyraziło 45% głosujących. Nie zabrakło jednak bardziej krytycznego spojrzenia - 22% osób obawia się o mniejsze prywatne sklepy spożywcze, które mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowej liczby klientów. 11% ankietowanych nie zauważyło wpływu owego sklepu na ceny produktów w mieście. Z ankiety dowiadujemy się również o tym, że 22% internautów nie robi zakupów w Ślesinie.

Komunikacja publiczna
21/01/2014 22:28
Po ponad roku od wprowadzenia promocyjnych kursów liniowych PKS nadal większość głosujących wolałoby podróżować autobusami MZK. 65% osób opowiada się za przywróceniem poprzednich linii. 26% internautów jest jednak zadowolonych z usług PKS - przewoźnika, który nadal będzie obsługiwać kursy gminne. 8% ankietowanych wolałoby jeździć autobusami innej firmy.

Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 93
Najnowszy użytkownik: Matthewot
 Co warto zwiedzić...
Fotograficzny spacer po Ślesinie.

Oryginalnym zabytkiem miasta jest łuk triumfalny zwany "Bramą Napoleona" z orłem Księstwa Warszawskiego wzniesiony w roku 1812 przez właściciela miasta - dziedzica z Piotrkowic - Walkanowskiego (Walichnowskiego) herbu Wieruszowa na cześć Fryderyka Augusta. W 1972 roku łuk został zniszczony. Odbudowano go w latach 1976 – 1977.


Z innych zabytków należy wymienić jeszcze neogotycki kościół p.w. św. Mikołaja i Dobrego Pasterza w Ślesinie rozbudowany w latach 1889-1907 na fundamentach gotyckiej świątyni z 1604 r. z późnobarokowymi obrazami sw. Mikołaja i Walentego w ołtarzach bocznych. Wewnątrz znajduje się zabytek architektoniczny godny obejrzenia - kropielnica kamienna z X wieku.

W centrum rynku usytuowany jest pomnik Świętej Rodziny zbudowany w 1922 roku
przez mieszkańców Ślesina w dowód wdzięczności za odzyskanie niepodległości.
Zniszczony podczas drugiej wojny światowej został odbudowany w 1991 r .Nie można zapomnieć o sanktuarium maryjnym w Licheniu z Kościołem św. Doroty - to neogotycki kościół z 1854 r. w którym od 29 września 1852 roku do 2 lipca 2006 r. znajdował się cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej, bazyliką i Golgotą. Bazylika Licheńska to Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski - największa świątynia w Polsce, 7 w Europie, 11 na świecie, ze słynącym z łask cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Licheń w 1458 r. uzyskał prawa miejskie, które utracił - podobnie jak Ślesin - w okresie zaborów.


Na terenie gminy kompania z 17 DP, junaków i 37 robotników zbudowało 7 schronów, które były obsadzone we wrześniu 1939 przez Batalion ON "OPALENICA", który miał osłaniać odwrót ARMII POZNAŃ. Schrony zlokalizowane są nad brzegiem jezior Mikorzyńskiego i Ślesińskiego oraz kanału Warta - Gopło.

W Biskupiu zlokalizowany jest zespół pałacowy obejmujący pałac murowany z 1905 r. oraz park z połowy XIX wieku, który obecnie jest własnością prywatną.


Również w Mikorzynie jest zespół pałacowy z drugiej połowy XIX wieku obejmujący pałac, park o powierzchni 8,65 ha i owczarnię, gdzie obecnie działa Ośrodek Wypoczynkowy Wityng.


Natomiast w Piotrkowicach można znaleźć zespół dworski z XIX wieku obejmujący dwór, park o powierzchni 5,7 ha, czworak i spichlerz. To dwór Mielrzyńskich z czwartego ćwierćwiecza XIX w., rozbudowany na początku XX wieku. Obecnie mieści się tam szkoła podstawowa.

W Wąsoszach mieści się kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych z 1863 roku oraz plebania z połowy XIX wieku, w kościele znajduje się pasja z około 1700 roku w głównym ołtarzu i obraz św. Barbary z 1684 roku, który przeniesiono z rozebranego w II połowie XIX w. kościoła św. Barbary, który stał na przeciwległym brzegu jeziora i należał do klasztoru bernardynów z Kazimierza Biskupiego. Jest tu też rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, pozostałość krucyfiksu z ok. 1750 r; 3 epitafia z XIX w. - Rafała Mierzyńskiego, jego syna i Henryka Mierzyńskiego; monstrancja z XIX w; 9 blach wotywnych pochodzących z XVIII i XIX w. Otynkowany w latach 50-tych XXw., polichromia z lat 70-tych. W XV w. kościół wspomniano jako dawno istniejący. Murowana świątynię wybudowano w końcu XVI w., ale uroczystej konsekracji dokonał sufragan gnieźnieński - ks. bp Jan Gniazdowski 6 grudnia 1662 r. Kościół spłonął w 1849 r. W 1863 r. do ocalałego prezbiterium dobudowano nawę, którą powiększono o jedno przęsło w latach 1865 - 1917. W 1865 r. dobudowano od południa zakrystię, a w 1873 r. od północy kaplicę Najświętszej Marii Panny fundacji Mierzyńskich z Piotrkowic.

W Półwiosku Starym znajduje się cmentarz ewangelicko-augsburski zboru ewangelicko-augsburskiego z 1883 r. Założony został dla dokonania pochówku zmarłej 5 lutego Fanny Hess - rezydentki dworu w Wąsoszach, która dożywotnio zarządzała folwarkiem w Półwiosku Starym. W okresie międzywojennym dokywano tam pochówku okolicznej ludności wyznania ewangelickiego. We wrześniu 1939r. pochowano tutaj załogę zestrzelonego samolotu niemieckiego.


Wykaz ważniejszych zabytków:

Ślesin:
- Układ urbanistyczny: XIV-XIX w.
- Zespół kościoła par. p.w. św. Mikołaja bpa i Dobrego Pasterza
- Cmentarz par. rzym.-kat., ul. Kościelna: pocz. XX w.
- Cmentarz żydowski, ul. Różopole, XIX w.
- Pomnik rozstrzelanych w 1939 r., ul. Różopole,
- Łuk triumfalny (na cześć Napoleona I): mur., 1812; zniszczony 1972, odbudowany 1976-1977.
Większość zabytków pochodzi z okresu pełnego średniowiecza kiedy to król Kazimierz Wielki nadał prawa miejskie biskupom poznańskim, właścicielom miasta i z czasów kiedy to w wyniku zaborów Ślesin stał się własnością dziedziców z Piotrkowic oraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. kiedy przywrócono samorząd. Okupacja hitlerowska doprowadziła do zniszczeń pomników, kościołów i ich wyposażenia, ale też wtedy założono park miejski. Po 1945 r. budowano liczne pomniki, od lat 60-tych dzięki marianom zaczęło rosnąć znaczenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Jednak to po przełomie w 1989r. i zmianie ustroju zaczęto uświadamiać sobie wagę ochrony zabytków i dokonań kulturalnych naszych przodków dlatego też można znaleźć np. nowe pozycje książkowe o naszej gminie czy wytycza się ścieżki rowerowe wspierające lokalną turystykę.
Układ urbanistyczny Ślesina wywodzi się z czasów lokacji miasta w 1358 r. Zachowała się też małomiasteczkowa zabudowa z murowanymi parterowymi domami, dwutraktowymi z centralnie umieszczoną sienią przelotową, krytymi dwuspadowymi dachami ustawionymi kalenicowo do osi drogi oraz bardziej okazałe piętrowe domy z przełomu XIX w. i XX w. Zachowanymi obiektami przemysłowymi są nieczynne już młyn zbożowy i olejamia. Znaczny rozwój terytorialny jest zauważalny od lat 70-tych XX w. i to wtedy powstały osiedla domków jednorodzinnych.

Licheń Stary:
- Kościół par. p.w. św.Doroty: mur., 1854; dobud. prezbiterium 1872; dobud. zakrystii i kruchty 1903; przebud. i rozbud. 1978
- Pozostałości zespołu folwarcznego, ul. Klasztorna: spichlerz, mur. 2. poł. XIX w.; gorzelnia, mur., 2 poł. XIX w.
- Wiatrak koźlak: drewn., 1 poł. XIX w.
- Cmentarz par. rzym.-kat. XIX
- Pomnik powstańców 1863 r.: kamień, beton, 1967 r.

Biskupie:
- Zespół pałacowy

Ignacewo:

- Pomnik Powstańców 1863 r., kamień, 1918 r., odbud. 1957 r.

Kijowiec
- Dwór: glin.-mur., 2 poł. XIX w., przebud. Ok. 1940 r.
- Relikty megalitowe: neolit

Kolebki:
- Pastorówka: ob. dom nr 1, mur., ok. poł. XIX w., przebud. 1892 r.

Makarowo i Lizawy:
- Cmentarz ewangelicko-augsburski, XIX w.

Mikorzyn:
- Zespół pałacowy

Ostrowąż:
- Kościół par. p.w. Niepokalanego Serca NMP i Św. Jakuba Ap., drewn., 1946-1948
- Cmentarz rzym.-kat., XIX w

Piotrkowice:
- Zespół dworski na który składa się dwór wraz z parkiem i pozostałościami zabudowań gospodarczych.
Dwór należał do właściciela folwarku Władysława Mierzyńskiego, który go wybudował w latach 80-tych XIX w. Podczas II wojny św. majątek przejęli Niemcy, a po wojnie dobra rozparcelowano i od 1948 r. mieści się tam szkoła podstawowa. Dwór jest zbudowany z cegły, otynkowany, oparty na planie wydłużonego prostokąta z piętrową częścią środkową ze skrzydłami. To przykład klasycznej siedziby szlacheckiej usytuowanej między dziedzińcem a parkiemw stylu angielskim.

Pogorzele:
- Cmentarz ewangelicko-augsburski, 2 poł. XIX w.

Półwiosek Stary
- Cmentarz ewangelicko-augsburski, 1883 r.

Różnowa:

- Pomnik powstańców 1863 r

Szyszyńskie Holendry:
- Cmentarz ewangelicko-augsburski, XIX w.
Kolonię osadników niemieckich w Szyszyńskich Holendrach założono w 1764 r. i wtedy też powstał cmentarz.
Sama wieś była znaczącym ośrodkiem, gdyż istniał tu kantorat czynny jeszcze o II wojnie światowej. Najstarszy zachowany nagrobek Juliusa Stewina pochodzi z 1934 r. Na cmentarzu grzebano ewangelików ze Ślesina, Szyszynka i oczywiście z Szyszyńskich Holendrów.

Tokary:
- Pomnik na miejscu pochowania pomordowanych Niemców uciekających przed nadchodzącą armią sowiecką 20 stycznia 1945 r. Większość z nich stanowiła cywilna ludność, byli to koloniści niemieccy z Besarabii. Do połowy lat 90-tych XX w. o miejscu tym świadczył tylko krąg grochodrzewów zasadzonych przez okoliczną ludność.

Wąsosze:
- Zespół kościoła par. p.w. Wszystkich Św.
- Zespół dworski
- Cmentarz par. rzym.-kat., 1 poł. XIX w.

Wierzelin:
- Cmentarz ewangelicko-augsburski, 2 poł. XIX w.
- Kapliczka, mur., 1946 r.

Wygoda:
- Cmentarz ewangelicko-augsburski, 4 ćw. XIX w.

Źródło: dane ze strony www UM w Ślesinie
Źródło: "Ślesin i okolice - szlaki rowerowe", Wydawnictwo i Bank Geoinformacji w Poznaniu.
Źródło: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ślesin 2003, 2005.
Napisane przez mark dnia lipiec 13 2007 · 80 komentarzy · 33903 czytań · Drukuj

Dodaj do:

Komentarze
#1 | szymon kc paule dnia luty 17 2008 20:24:03
licheń jest najładniejszy
#2 | Te$k@;) dnia marzec 24 2008 16:43:39
Ślesin i reszta są na dnie LICHNO wymiata xD KC ;*
#3 | Kasia! dnia kwiecień 06 2008 18:49:57
SmilefajneSmileduzo sie mozna dowiedziec!
#4 | NuŚka dnia kwiecień 08 2008 18:13:02
O, bardzo przydatne x] Właśnie to mi było potrzebne na konkurs ogólnopolski xD GrinGrin
#5 | bumbleebee dnia kwiecień 13 2008 13:03:51
Grin
#6 | zwariowana dnia kwiecień 13 2008 13:05:33
facet od histori dal nam zadanie takie glupie o napoleonie zeby napisac ze nigzie tego nie mozna znalezcSad
#7 | ~~~~:)~~~~ dnia kwiecień 13 2008 14:33:36
Superowa stronka i bardzo przydatna....SmileGrin
#8 | Monk dnia wrzesień 20 2008 17:22:10
Licheń to dziura jara się bo bazylikęWink ma hehe tak to wiocha zabita dechami
#9 | ada dnia wrzesień 24 2008 13:08:35
Bardzo piękne miejsce dla wypoczynku.W 2009 roku przyjadę tu na odpoczynek.Smile
#10 | paxido@ dnia listopad 09 2008 19:12:03
Licheń wcale nie jest ładny, nijaki styl, olbrzymie wymiary- na to tylko lecą mohery!!! Wokół jest wiele mniejszych i piękniejszych kościołów, a Licheń w 'całej swojej okazałości' mi nie impomujem niczym szczególnym!!!
#11 | @@@@@@@@ dnia listopad 09 2008 19:16:28
Zgadzam się, dla mnie coś ładnego i zabytkowego ma jakąś historię, a Bazylika, z całym szacunkiem może imponować jedynie wielkością i to do czasu, heheSmile Tak nawiasem mówiąc to nasza gmina ma o wiele więcej zabytków, no cóż może kiedyś znajdzie się historyk, który to w przyszłości zbada Smile
#12 | Helcia z Brzuzek dnia listopad 10 2008 20:54:30
W Biskupiu obok starego pałacu, został pobudowany nowy, na poczatku XXI wieku.
#13 | Licheń,okolice... dnia luty 28 2009 22:25:46
Nie wiecie co macie-do tych co piszą..."dziura zabita dechami"-pewnie, dla młodych "WIELKI ŚWIAT', "WIELKIE MIASTA',' może wielka forsa,ale wielkie niebezpieczeństwa,wielki pośpiech,wielka konsumpcja,wielka degeneracja, zawsze w życiu jest coś, za coś-nic za darmo! Są to strony moich rodziców,przodków-prawdziwie polskie,piękne, nasze.z lubuskiego.
#14 | PIOTR Z J.SL. dnia marzec 08 2009 11:15:50
Slesin znam tylko z internetu i opowiesci mojego taty, który tam się urodził i mieszkał w latach 1932/.Bardzo mile wspomina te czasy,a w sczególności kąpiele w jeziorze i wycieczki po okolicznych miejscowościach.Jeśli mi się uda to chciałbym spędzić tam urlop i zobaczyć te miejsca,Pozdrawiam mieszkańców Slesina.
#15 | take away dnia grudzień 08 2009 21:09:36
cóż dopiero poznaję to miejsce, jest parę plusów pomieszkiwałem w różnych częściach Polski, miasto sympatyczne typowo polskie, miasta w lubuskim mają inny układ przestrzenny. jeżeli możecie polecić mi ciekawe miejsca, lokalne historie, rodziny które zaznaczyły się na tej ziemi. inne kultury zwłaszcza żydowska, bardzo proszę piszcie! chłonę tutejszą okolice.
Wspomniano o załodze niemieckiego samolotu pochowanego na lokalnym cmentarzu czy Ktoś wie gdzie runął ten samolot?
#16 | Ikaaara;) dnia luty 28 2010 20:02:53
No ciekawe,ciekawe...
Były mi takie informacje potrzebne na wypracowanie i dużo się dowiedziałam.Grin
#17 | kij dnia czerwiec 21 2010 09:49:03
a co do kijowca to gdzie tam byl czy jest dwor...? i czyja byl lub jest wlasnoscia? ktos wie cokolwiek na ten temat?
#18 | Ślesiniak dnia sierpień 08 2010 23:21:11
Ślesin to powinna być stolica GrinGrinGrinGrinCoolCoolCoolCoolSmile
#19 | oskar dnia sierpień 20 2010 22:54:18
wiem gdzie znajduje się dwór Kijowcu.
#20 | pat dnia sierpień 28 2010 22:37:30
oskar napisz więcej o tym dworze w kijowcu
#21 | oskar dnia wrzesień 01 2010 11:25:39
Jeżeli ktoś wyobrażałby sobie dwór w Kijowcu jako budowłę majestatycznie piękną,o stylu klascystycznym tak odpowiadajacym 19 wiekowi, to by się zawiódł.Jest to prosty w architekturze i skromny dwór a raczej dworek.Jego właścicelem w okresie przed wojennym był Niemiec o nazwisku Eystaedt,był to najbogatszy człowiek na Kijowcu,do dzis pozostały jeszcze relikty jego majatku w postaci ruin.A wszystko co opisuję leży w samym sercu kijowca, naprzeciwko kościoła, przy drodze prowadzącej do skrzyżowania na Dąb.Dworek znajduje się w głębi podwórza,przed nim, przy samej drodze został pobudowany nowy dom,który go zasłania.Dworek w Kijowcu jest zabytkiem,pozostałością po minionych latach a więc historiąJeżeli interesuje Państwa historia Slesina i okolic,dawnych dworów,pałaców,zamków i ich właścicieli,chetnie odpowiem.
#22 | oskar dnia wrzesień 02 2010 15:16:29
Samolot runął w pobliżu Piotrkowic.
#23 | rom dnia wrzesień 04 2010 18:15:11
Może ktos coś wie na temat kasy powstańców, walczących w 1863r pod Ignacewem.
#24 | kijowiec dnia październik 06 2010 07:09:18
oskar - dziekuje bardzo za tak dokladne wyjasnienie - juz wiem ktory to dworek.
a neolit? gdzie on sie znajduje?
i skad czerpiesz informacje? mozna samemu gdzies oo tym poczytac?
#25 | oskar dnia październik 06 2010 18:19:36
Osada z okresu neolitu,niestety nie jest mi znana lokalizacja tego miejsca.To co wiem pozostałości osady z okresu kultury łużyckiej istnieją w Szyszynie na polu u rolnika, zaś w 19w w miejscowosci Kosewo odkryto grobowiec z pochówkiem szieletowym z okresu neolitu w którym znależiono 7 osobników łącznie z kamiennymi toporami.Informacje zbieram przez całe życie,zwiedzam interesujące mnie miejsca,czytam stare wydania przewodnikówi ,rospytuję starszych ludzi.Zal mi rozebranego kościoła ewangelickiego w Kijowcu ,można było go zachować,szkoda.U Was w Kijowcu jest bardzo interesujące miejsce,chodzi mi o tę wysepkę otoczoną wodą,według mnie to pozostałość po dawnej siedzibie obronnej dawnego właściciela tych ziem ale cofamy się w tym przypadku do średniowiecza.MożeTy cos wiesz?A może się mylę?Niedaleko Kijowca leży miejscowośc Dąb ,przed wojną był tam majatek ziemski którego właścicielem był Niemiec Lucer,rosły tam stare,piękne dęby,stąd nazwa tej miejscowości.Istniał tam dwór zniszczony w latach 70tych poprzedniego wieku i własnie chciałem zapytać czy ktoś z Państwa posiada zdjęcie tego dworu?
#26 | kijowiec dnia październik 06 2010 19:42:37
kosciola starego tez mi zal, ale przy budowie nowego wlasnorecznie kamienie w fundamenty wrzucalam, wiec tworzylam nowa historie. co do wysepki to pojecia nie mam co tam bylo w sredniowieczu. moze wlasciciele dzialki wiedza cos wiecej. a na debie mam sporo znajomych i nie omieszkam ich zapytac o te zdjecia.
swoja droga widze ze te tereny kiedys niemcy okupowali - i kijowiec i szyszyn. chociaz slyszalam od babci ze mnogo ich tu bylo podczas wojny. ale najbardziej zal mi cmentarza w szyszynskich holendrach. kiedys dzieci w ramach zajec szkolnych tam pielily, sprzataly... teraz nie wiadomo w ogole czy da sie przejsc przez te chaszcze...
#27 | kij dnia październik 06 2010 19:45:15
a co do ...reliktow przeszlosci w postaci ruin... to jeszcze pare lat temu byly zamieszkale, wiec to nie do konca az takie riuny...
#28 | oskar dnia październik 06 2010 21:10:16
Tak ,okolice nasze były bardzo zasiedlone przez mniejszość niemiecką ale ludzie ci mieszkali na tych terenach od ponad 200lat.Wykupywali ziemię od właścicieli ziemskich których majątki po****dały.Główny napływ Niemców nastąpił w czasie pierwszego rozbioru Polski a więc bardzo dawno temu.W 1780 roku przybyli pierwsi koloniści niemieccy do Gawron,najbogatszy z tych Niemców nazywał się Polcyn,Może Pani babcia słyszała to nazwisko?W Gawronach jest również cmentarz ewangelicki oczywiście jak wszystkie zniszczony ,bo niemiecki.Znam doskonale cmentarz w Szyszyńskich cholendrach,nie pamietam go zadbanego,zawsze był zniszczony dla mnie,pamietam jeszcze płytę nagrobną z nazwiskiem Julius Stewin.Najbogatszy Niemiec na Szyszynku po Zieleszkiewiczu zreszta obydwaj sie doskonale znali.Gawrony i Cholendry były to prężne gospodarczo wioski niemieckie w których znajdowały się kantoraty,szkoły a w niedzielę w domach tych odprawiane były nabożenstwa Niedaleko Was znajduje się urocze jeziorko Kociołek ono należało własnie do Polcynów z Gawron.
#29 | Oskar-modlitwa pirzoka. dnia październik 25 2010 16:13:26
Od słowa Ochwes-znaczy-obraz powstała nazwa języka Ochweśnickiego-języka tajemnego kupców-handlarzy z miasta Slesin k/Konina. Modlitwa pirzoka-.Najklawszy Deusie,mancy jardoli na pirno,skłów ażeby mancy zakłowił pose hopki,ażeby mancego skraba i skicioki miały w czym knowac i co troić.
#30 | kij dnia październik 28 2010 22:47:28
niestety babcia juz nie zyje, nie znam tego nazwiska.
jeziorko kociolek kojarze oczywiscie jak rowniez legende o zatopionym w nim kosciele i odglosach odprawianej mszy spod tafli jeziora. pamietam te opowiesci jeszcze z dziecinstwa.
a czy zna Pan nazwisko najwiekszego wlasciciela ziemskiego w kijowskich nowinach? oczywiscie chodzi mi o okres miedzy- i powojenny.

Dodaj komentarz
Nick:


Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Warunki meteo


Warunki pogodowe.
Okres fen.: wiosna właściwa

Parametry pogodowe
O stronie...
Drodzy Internauci! Niniejsza witryna powstała z prywatnej inicjatywy, a jej twórca nie otrzymuje korzyści finansowych z jej prowadzenia. Nie jest też związany w żaden sposób z UMiG Ślesin. Wszelkie uwagi, sugestie, zażalenia do treści tego Serwisu proszę kierować na adres: mark014@gazeta.pl
Tą drogą można podać do publikacji informacje lub aktualne dane związane z podmiotami działającymi na terenie gminy Ślesin.

Jedynymi oficjalnymi stronami prowadzonymi przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Ślesin są gmina.slesin.pl i umig.slesin.pl i tylko za nie odpowiadają. Proszę o rozróżnienie tych adresów! Portal gminaslesin.hostpark.pl nie jest z nimi powiązany.
Ogłoszenia
Ostatnio dodane:
Praca sezonowa w barze przy plaży
Zatrudnię młodą uczącą się osobę do pracy sezonowej
DOM W MIEJSCOWOŚCI DĄB KOŁO ŚLESINA
MDM Osiedle "Leśny Zakątek" koło Ślesina
Zatrudnię opiekunkę dla rocznej dziewczynki
Kompletny zestaw komputerowy na sprzedaż
Nowy dom w Ślesinie
SKomp SKLEP I SERWIS KOMPUTEROWY
Trampoliny na sprzedaż
Szukam kierowcy na solo prawo jazdy kat "C" i na Tandem "C+E"
Chcesz dodać ogłoszenie? Napisz jego treść i prześlij na adres: mark014@gazeta.pl
Gmina Ślesin
bullet Położenie
bullet Historia
bullet Kuchnia ochweśnicka
bullet Rzeźba terenu
bullet Krajobraz
bullet Klimat
bullet Jezioro Licheńskie
bullet Jezioro Ślesińskie
bullet Jezioro Mikorzyńskie
bullet Kanał Ślesiński
bullet Wody podziemne
bullet Ochrona środowiska
bullet Surowce mineralne
bullet Gleby
bullet Szata roślinna
bullet Zwierzęta
bullet Środowisko geograficzne
bullet Środowisko przyrodnicze
bullet Komunikacja
bullet Funkcje
bullet Przekształcenia antropologiczne
bullet Mapa gminy Ślesin
Aktualna pogoda
Licheń
bullet Bazylika NMP
bullet Inne obiekty
bullet Historia sanktuarium
bullet Program posługi
bullet Dojazd
Baza turystyczna
bullet Zabytki
bullet Noclegi
bullet Szlaki rowerowe
bullet Ośrodki rekreacyjne
bullet Punkty gastronomicze
bullet Gospodarstwa agroturystyczne
Ankieta
Czy popierasz rządowe plany likwidacji gimnazjum od przyszłego roku?

Tak, system edukacji z 8-letnimi szkołami powszechnymi, 4-letnim liceum i 5-letnim technikum znacznie poprawi poziom kształcenia

Nie, koszty reformy się zbyt wysokie, jest ona niepotrzebna, bo lepiej poprawiać obowiązujący system

Nie mam zdania na ten temat

Fotogaleria
bullet Zaśmiecone brzegi Jeziora Mikorzyńskiego
bullet Zapomniany pagórek
bullet Wysoki poziom wody w jeziorach - maj 2010
bullet Galeria zdjęć
bullet Suchy czerwiec 2008
bullet Pamiątka minionych wakacji
Współpraca
Kibicujesz LKSowi Ślesin lub śledzisz inne gminne rozgrywki sportowe, organizujesz, wiesz lub byłeś na imprezie w twojej miejscowości, możesz podzielić się z innymi wydarzeniami ze swojej parafii lub po prostu chcesz poinformować o tym co dzieje się w twojej okolicy?
Napisz artykuł (lub choćby krótką informację) do naszego serwisu o gminie Ślesin. Dzięki Twojej pomocy, miejsce to może być cennym źródłem wymiany informacji między mieszkańcami. Nie musisz podawać swoich danych, wystarczy kontakt poprzez mail lub zalogowanie do serwisu i wysłanie wiadomości. Twórzmy ten portal razem!
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło