Nawigacja
Strona Główna
Ogłoszenia
Ważne adresy
Gminne linie PKS
PKS
Pogoda
Archiwum
Forum
Regulamin portalu
Linki
Kontakt
Szukaj
Warto zajrzeć


Promocja

******
Porozmawiajmy
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Dni Ślesina 2015
26/07/2015 11:59
Zdania co do organizacji tegorocznej edycji Dni Ślesina są podzielone. 23% ankietowanych uznało imprezę za bardzo udaną, a 14% głosujących oceniło jej poziom za porównywalny z ubiegłorocznym. Jednak już 32% ankietowanych chciałoby odświeżenia formuły święta miasta, w tym na przykład wprowadzenia wystąpień kabaretowych. 19% internautów nie było zadowolonych z zabawy w czasie Dni Ślesina. Natomiast 13% nie brało w niej udziału. Relacja pod adresem: http://tvwielkopo.
..dni-lesina

Likwidowane 'Termy Ślesińskie'
07/07/2015 20:29
Internauci nie mają zdecydowanego zdania na temat losów "Term Ślesińskich", które rokrocznie przynoszą gminie straty. Większość głosujących jest jednak za pozostawieniem spółki w rękach samorządu (50%). Nieco mniej internautów (44%) uznało za korzystniejsze rozwiazązanie sprywatyzowanie ośrodka i odciążenie budżetu gminy dodatkowymi kosztami (ok. 260 tys. zł rocznie). Zgodnie z zapowiedziami burmistrza spółka ma być do końca roku zlikwidowana.

Monitoring uliczny
10/02/2015 19:58
Pomimo pewnego ograniczenia prywatności mieszkańcy gminy Ślesin są za wprowadzaniem w miejscach publicznych monitoringu. 52% głosujących uznało to za dobry sposób na uspokojenie brawury na drodze, czy walkę z przedstępstwami lub wandalizmem. Z drugiej strony 32% mieszkańców sprzeciwia się wprowadzaniu do przestrzeni publicznej kolejnych kamer, które wpływają na inwigilowanie obywateli. 16% internatów uznało takie działania za nieskuteczne.

Ocena rozwoju gminy
20/10/2014 00:27
Większość mieszkańców, 70%, negatywnie oceniła minione lata pod wględem inwestycji i rozwoju gminy. Brak większych zmian zauważyło 10% osób. Czas pokaże, czy te opinie przełożą się na wyniki w wyborach samorządowych. 20% ankietowanych uznało jednak, że wiele pozytywnych przemian zaszło w ostatnich latach i można je uznać za udane.

Bezpieczeństwo
11/09/2014 18:37
Wakacje minęły dość spokojnie. Pomimo to większość ankietowanych, 49%, uznało, że nie jest bezpiecznie i warunki sprzyjają wypadkom nad wodą. 28% osób stwierdziło jednak, że korzystanie z kąpieli było bezpieczne pod warunkiem, że kąpiący przestrzegali zasad bezpieczeństwa, np. nie pływali po spożyciu alkoholu. 17% internautów bardzo pozytywnie oceniło gminne kąpieliska i poziom ich kontroli. Natomiast 6% głosujących nie korzystało latem z naszych jezior.

Dni Ślesina 2014
11/08/2014 17:59
Ankietowani nie uznali tegorocznej imprezy za udaną. Większość, bo 67% głosujących, była zawiedziona atrakcjami. Przyznawali, że brakowało gwiazd na wieczornych koncertach. 13% osób jednak stwierdziło, że Dni Ślesina była bardziej atrakcyjne niż rok temu, a kolejne 10% internautów bawiło się równie dobrze jak w 2013 roku. Oddano 194 głosy.

Ocena naszych radnych
28/06/2014 21:36
Za parę miesięcy wybory samorządowe i jak wynika z ankiety możemy liczyć na spore zmiany w Radzie Miasta i Gminy Ślesin. Aż 81% głosujących nie jest zadowolonych z pracy swojego radnego i deklaruje oddanie głosu na inną osobę. Z drugiej strony 13% ankietowanych wyraziło zadowolenie z działań swojego radnego i będzie na niego głosować 16 listopada. Natomiast 6% mieszkańców nie interesuje się tym, co robi jego gminny reprezentant. /Wyniki na podstawie 501 oddanych głosów./

20/06/2014 19:12
Uzyskanie opinii mieszkańców gminy Ślesin na temat wykorzystania środków unijnych przez Gminę Ślesin jest celem jednej z pisanych prac magisterskich. Jej autorka prosi o pomoc w zbieraniu opinii na ten temat. Ankieta znajduje się pod adresem: http://www.interan
kiety.pl/interanki
eta/23882272a4e19a
41b99bb20453304280
.xml

Nowy dyskont spożywczy
23/02/2014 12:01
Wiele osób cieszy się z wybudowania znanego dyskontu spożywczego przy obwodnicy Ślesina. Zadowolenie wyraziło 45% głosujących. Nie zabrakło jednak bardziej krytycznego spojrzenia - 22% osób obawia się o mniejsze prywatne sklepy spożywcze, które mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowej liczby klientów. 11% ankietowanych nie zauważyło wpływu owego sklepu na ceny produktów w mieście. Z ankiety dowiadujemy się również o tym, że 22% internautów nie robi zakupów w Ślesinie.

Komunikacja publiczna
21/01/2014 22:28
Po ponad roku od wprowadzenia promocyjnych kursów liniowych PKS nadal większość głosujących wolałoby podróżować autobusami MZK. 65% osób opowiada się za przywróceniem poprzednich linii. 26% internautów jest jednak zadowolonych z usług PKS - przewoźnika, który nadal będzie obsługiwać kursy gminne. 8% ankietowanych wolałoby jeździć autobusami innej firmy.

Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 93
Najnowszy użytkownik: Matthewot
 Jezioro Mikorzyńsko - Wąsoskie
Największe jezioro w gminie Ślesin.

Dane o jeziorze
Powierzchnia zwierciadła wody: 251,8 ha
Głębokość maksymalna: 36,5 m
Głębokość średnia: 11,5 m
Długość maksymalna: 6 100 m
Szerokość maksymalna: 650 m
Linia brzegowa: 15 300 m


Wszystkie jeziora gminy Ślesin są włączone w obieg chłodniczy elektrowni „Konin” i „Pątnów”. Obieg chłodzenia funkcjonuje niejednakowo w różnych sezonach roku. W okresie występowania niższych temperatur – od października do kwietnia w tzw. bliskim obiegu znajdują się Jezioro Licheńskie i południowa część jeziora Wąsosko – Mikorzyńskiego. W sezonie letnim uruchomiany jest daleki obieg chłodzenia, w który dodatkowo włączone jest jezioro Ślesińskie.
Poziom wód w jeziorach obiegu chłodniczego powinien być utrzymywany na stałym poziomie, dlatego deficyty wody w jeziorach uzupełniane są poprzez uruchomienie pompowni przerzucającej wodę z rzeki Warty.

Wszystkie jeziora użytkowane są w celach rekreacyjno – turystycznych, zarówno przez wypoczynek sobotnio niedzielny jak i okresowy. Nad jeziorami usytuowane są liczne tereny zabudowy rekreacyjnej i ośrodki wczasowe. Po jeziorach Wąsosko – Mikorzyńskim i Ślesińskim kursują statki wycieczkowe np. Pawełek.
Jezioro Mikorzyńsko – Wąsoskie od południa połączone jest z Jeziorem Pątnowskim a od północy z Jeziorem Ślesińskim.
Dopływami jeziora są: kanał zrzutowy z elektrowni, „Rów Główny” odprowadzający wody kopalniane „czyste” i rów dopływowy od strony północno zachodniej – okresowo suchy. Wiosną 1998 r. zakończono pompowanie wód czystych.

Wchodzi w skład ciągu jezior rynnowych (tzw. rynna goplańska) stanowiących ślad cyrkulacji wód w podłożu lodowca. Nad jego brzegami znajdują się Ślesin, Mikorzyn, Wąsosze, Półwiosek Stary, Lubomyśle. Od lat 50. jezioro to jest częścią 32-kilometrowego kanału Ślesińskiego. Jezioro stało się główną atrakcją turystyczną tego obszaru z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi. Do wód akwenu dostają się wody ciepłownicze z niedalekich elektrowni w Koninie co sprawia, że temperatura wody jest podwyższona, latem często oscyluje wokół 25 stopni Celsjusza.

Na podstawie badań przeprowadzonych w 2003 roku, jezioro zakwalifikowano do III klasy czystości pod względem bakteriologicznym i II klasy pod względem fizykochemicznym. W południowo-wschodniej części na odcinku 1750 m znajduje się grobla oraz żelbetonowa ściana. Umocnienia te są końcowymi elementami kanału zrzutowego elektrowni konińskich. Dno opada stromą skarpą tworząc 5 wyraźnych zagłębień w akwenie, w środkowej części osiągając największe głębokości. Jest to najgłębsze jezioro spośród jezior konińskich.

Jezioro udostępnione jest dla celów rybołówstwa. Występują w nim ryby: leszcz, krąp, ukleja, okoń, sandacz, płoć, jazgarz, ciernik, lin i węgorz.
Jest to jezioro typu leszczowego. Ogólnie w jeziorze są dobre warunki do tarła, żerowania i wzrostu ryb ze względu na obfitość zanurzonej roślinności.

Otoczenie jeziora stanowią gleby płowe, zakwaszone kl. IV, gleby brunatne II – III klasy (występują w okolicach Ślesina). Lasy mieszane zajmują duże powierzchnie wokół jeziora, zwłaszcza po wschodniej stronie jeziora. Atrakcję turystyczną stanowią tu stare parki podworskie między innymi w Wąsoszach i Piotrkowicach.

Źródło: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ślesin 2003, 2005.
wikipedia.pl - Wolna Encyklopedia
Napisane przez mark dnia lipiec 29 2007 · 41 komentarzy · 9108 czytań · Drukuj

Dodaj do:

Komentarze
#1 | Xmen dnia październik 08 2007 12:40:10
Jezioro ładne, ale dostęp do niego tylko dla nielicznych, którzy mają nad nim działki- gmina chowa głowę w piasek i nie chce rozwiązać tej sprawy- może za dużo kolesiów ma tam interesy......
#2 | maikel36 dnia luty 17 2008 18:07:47
kolesie nie kolesie te ziemie nad jeziorem sa od pokolen a trzeba bylo sobie kupic jakies 25 lat temu za grosze kiedy wszyscy uciekali do miasta a np. na zolwiencu stala nad zatoka jedna chatka a inne opuszczone ludzie..teraz to wszyscy by chcieli nad sama woda w lesaia i jeszcze za darmo...ja jestem nowym mieszkancem w wasoszach i na gmine nie narzekam --spróbujcie latwic sprawy w koninie to zobaczycie jak przyjemnie-
#3 | Xmen dnia marzec 10 2008 20:51:18
Do maikel36 - przeczytaj sobie chłopie przepisy o swobodnym przejściu brzegowym a zobacz jak jest - trzeba by puścić spychacza i rozpie............ te płoty co wchodzą w samą wodę. Mieszkaj sobie gdzie chcesz ale prawo powinno obowiązywać wszystkich. Według ciebie żeby puść nad jezioro trzeba kupić tam działkę ? - rozumowanie psa ogrodnika
#4 | jan dnia lipiec 27 2008 06:30:05
W Honoratce mieszka Pan Z.nad jeziorem od wody dzieli go droga i prometrowy pas brzegu.Wzdłuż drogi wbił żelazne słupy połączył liną i to jest jego,wara innym .Dawny dostęp do wody na zakręcie zamknięty.Zmienił linię brzegową,nawożąc ziemię,a co na to prawo,ano nic.Koleś burmistrza Slesina,biznesmen z hołotą się nie będzie liczył.To dopiero odnowa i demokracja.ale tylko dla krewnych KRULIKA!!!!!!
#5 | geodeta dnia lipiec 07 2010 18:50:19
nawozil ziemie? a może woda zabrała grunt to nie jest takie jednoznaczne może tam zawsze była granica a poziom wody zabrał linie brzegowa jak gmina chce to niech dowiedzie ze to nalezy do niej a nie do goscia ktory to ogrodził prawo to jest pojecie wzgledne
#6 | Xmen dnia lipiec 23 2010 15:24:32
Do geodety
Poziom wody jest regulowany bo jest to system chłodzenia elektrowni więc przez lata utrzymuje się w stałych wahaniach więc jak mógł zniknąć brzeg? Gmina ma wolę zrobienia dostępu do jeziora, a nawet slipu do łodzi. Ale nie można dogadać się z pewnym panem, który woli tam wysypywać badyle i chwasty a ludziom wara.
#7 | zirytowany dnia sierpień 15 2010 10:29:31
no widzicie, ile ludzi tyle zdań na temat dostępu do jeziora......
mieszkam 15 lat w mikorzynie i.... jak trzeba było zrobić sobie kawałek plaży, to chętnych nie było a jak człowiek ciężko karczował chwasty krzaki i trzciny we wodzie, nawiózł wywrotki piachu, to nagle zaczęli się złazić ludziska z pretensjami, że dostęp do wody jest dla wszystkich...... a może oprócz prawa jeszcze trochę kultury i zastanowienia, że nie wszędzie można zrobić cywilizowany brzeg dla "wszystkich".... bo jednak trochę pracy trzeba w to włożyć a co do spychaczy..... pewnie, puśćmy spychacze wokół jeziora i zróbmy jeden wielki basen.... maikel36 ma rację, jak było kupować działki nad jeziorami, to wszyscy chcieli być miastowe.....a teraz mają problem więc niech płacą frycowe za wejście na ośrodki
#8 | Leny dnia styczeń 23 2012 23:19:17
Do zirytowanego. Jeśli chodzi o dostęp do jeziora to nie wszyscy szukają pięknego i ładnego dostępu. Chodzi o dostęp do wody w naturalnym jego stanie. Ja w Mikorzynie się wychowałem i jak wielu potwierdzi nikomu nie przeszkadzał dostęp do wody. Tylko Pan W i inni Pany z kasą to zmienili a gmina siedzi po cichu bo jak kolesiom można przeszkadzać. Ja jestem wędkarzem i teraz to szukam spokojnego miejsca w naturze a nie czegoś zmienionego.A do tego wycinania krzaków itp. poczytaj przepisy bo karę za to też można dostać. Np za niszczenie trzciny i zmianę linii brzegowej
#9 | franek dnia sierpień 13 2013 21:26:06
zobaczymy/jak nie to nie,

Dodaj komentarz
Nick:


Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Warunki meteo


Warunki pogodowe.
Okres fen.: wiosna właściwa

Parametry pogodowe
O stronie...
Drodzy Internauci! Niniejsza witryna powstała z prywatnej inicjatywy, a jej twórca nie otrzymuje korzyści finansowych z jej prowadzenia. Nie jest też związany w żaden sposób z UMiG Ślesin. Wszelkie uwagi, sugestie, zażalenia do treści tego Serwisu proszę kierować na adres: mark014@gazeta.pl
Tą drogą można podać do publikacji informacje lub aktualne dane związane z podmiotami działającymi na terenie gminy Ślesin.

Jedynymi oficjalnymi stronami prowadzonymi przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Ślesin są gmina.slesin.pl i umig.slesin.pl i tylko za nie odpowiadają. Proszę o rozróżnienie tych adresów! Portal gminaslesin.hostpark.pl nie jest z nimi powiązany.
Ogłoszenia
Ostatnio dodane:
Praca sezonowa w barze przy plaży
Zatrudnię młodą uczącą się osobę do pracy sezonowej
DOM W MIEJSCOWOŚCI DĄB KOŁO ŚLESINA
MDM Osiedle "Leśny Zakątek" koło Ślesina
Zatrudnię opiekunkę dla rocznej dziewczynki
Kompletny zestaw komputerowy na sprzedaż
Nowy dom w Ślesinie
SKomp SKLEP I SERWIS KOMPUTEROWY
Trampoliny na sprzedaż
Szukam kierowcy na solo prawo jazdy kat "C" i na Tandem "C+E"
Chcesz dodać ogłoszenie? Napisz jego treść i prześlij na adres: mark014@gazeta.pl
Gmina Ślesin
bullet Położenie
bullet Historia
bullet Kuchnia ochweśnicka
bullet Rzeźba terenu
bullet Krajobraz
bullet Klimat
bullet Jezioro Licheńskie
bullet Jezioro Ślesińskie
bullet Jezioro Mikorzyńskie
bullet Kanał Ślesiński
bullet Wody podziemne
bullet Ochrona środowiska
bullet Surowce mineralne
bullet Gleby
bullet Szata roślinna
bullet Zwierzęta
bullet Środowisko geograficzne
bullet Środowisko przyrodnicze
bullet Komunikacja
bullet Funkcje
bullet Przekształcenia antropologiczne
bullet Mapa gminy Ślesin
Aktualna pogoda
Licheń
bullet Bazylika NMP
bullet Inne obiekty
bullet Historia sanktuarium
bullet Program posługi
bullet Dojazd
Baza turystyczna
bullet Zabytki
bullet Noclegi
bullet Szlaki rowerowe
bullet Ośrodki rekreacyjne
bullet Punkty gastronomicze
bullet Gospodarstwa agroturystyczne
Ankieta
Czy popierasz rządowe plany likwidacji gimnazjum od przyszłego roku?

Tak, system edukacji z 8-letnimi szkołami powszechnymi, 4-letnim liceum i 5-letnim technikum znacznie poprawi poziom kształcenia

Nie, koszty reformy się zbyt wysokie, jest ona niepotrzebna, bo lepiej poprawiać obowiązujący system

Nie mam zdania na ten temat

Fotogaleria
bullet Zaśmiecone brzegi Jeziora Mikorzyńskiego
bullet Zapomniany pagórek
bullet Wysoki poziom wody w jeziorach - maj 2010
bullet Galeria zdjęć
bullet Suchy czerwiec 2008
bullet Pamiątka minionych wakacji
Współpraca
Kibicujesz LKSowi Ślesin lub śledzisz inne gminne rozgrywki sportowe, organizujesz, wiesz lub byłeś na imprezie w twojej miejscowości, możesz podzielić się z innymi wydarzeniami ze swojej parafii lub po prostu chcesz poinformować o tym co dzieje się w twojej okolicy?
Napisz artykuł (lub choćby krótką informację) do naszego serwisu o gminie Ślesin. Dzięki Twojej pomocy, miejsce to może być cennym źródłem wymiany informacji między mieszkańcami. Nie musisz podawać swoich danych, wystarczy kontakt poprzez mail lub zalogowanie do serwisu i wysłanie wiadomości. Twórzmy ten portal razem!
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło