10-lecie Klubu HDK-PCK 'Strażak' w Licheniu
Dodane przez mark dnia Maj 03 2017 14:05:10
22 kwietnia 2017 r. Klub HDK-PCK„Strażak" przy OSP w Licheniu Starym świętował 10-lecie działalności. Klub powstał z inicjatywy miejscowych strażaków, a jego głównym celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Efektem tej pomocy jest pozyskanie niemal 600 litrów krwi - najcenniejszego Ieku, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi. Zobacz galerię zdjęć z 10-lecia.
Chociaż głównym celem jest pozyskiwanie krwi, to wachlarz działań Klubu jest bardzo szeroki. Członkowie„Strażaka" biorą też udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez inne kluby z Polski, zawodach strzelecko-kajakarskich i kręglarskich, zimowych wyjazdach na narty, corocznie organizują bal karnawałowy i Mistrzostwa Klubów HDK, brali udział w zbiórce darów dla powodzian. Wielu klubowiczów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. W różny sposób wspierają także dzieci zmagające się z nowotworami oraz Iicheńskie Hospicjum.
Źródło: Gazeta Ślesińska nr 4(75)/2017
Treść rozszerzona
22 kwietnia 2017 r. Klub HDK-PCK„Strażak" przy OSP w Licheniu Starym świętował 10-lecie działalności. Klub powstał z inicjatywy miejscowych strażaków, a jego głównym celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Efektem tej pomocy jest pozyskanie niemal 600 litrów krwi - najcenniejszego Ieku, jaki człowiek może podarować drugiemu człowiekowi.

Uroczystości rozpoczęła okolicznościowa Msza św. W kościele pw. św. Doroty w Licheniu Starym, z udziałem członków Klubu, delegacji z zaprzyjaźnionych klubów z całej Polski i zaproszonych gości. Po Mszy św. uczestnicy przeszli w barwnym pochodzie do sali OSP.

Tutaj nastąpiło powitanie gości, wręczenie odznaczeń zasłużonym krwiodawcom oraz podziękowanie sponsorom i przyjaciołom wspierającym działalność Klubu. Przedstawiciele Zarządu otrzymali liczne gratulacje, kwiaty i prezenty. 10-letnią działalność Klubu podsumowała prezentacja multimedialna, która najlepiej oddała pracę tej organizacji.

Chociaż głównym celem jest pozyskiwanie krwi, to wachlarz działań Klubu jest bardzo szeroki. Członkowie„Strażaka" biorą też udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez inne kluby z Polski, zawodach strzelecko-kajakarskich i kręglarskich, zimowych wyjazdach na narty, corocznie organizują bal karnawałowy i Mistrzostwa Klubów HDK, brali udział w zbiórce darów dla powodzian. Wielu klubowiczów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. W różny sposób wspierają także dzieci zmagające się z nowotworami oraz Iicheńskie Hospicjum.

Ukoronowaniem tych działań są coroczne odznaczenia członków Klubu, jako zasłużonych dla powiatu i miasta Konina. Ale najbardziej wymiernym jest pozyskanie niemal 600 litrów krwi, która uratowała zdrowie i życie wielu ludzi. Klub to organizacja zrzeszająca ponad 150 osób z różnych miejscowości, różnych zawodów, o różnym statusie społecznym i ekonomicznym, które połączyła szczytna idea pomagania innym. Może i Ty - drogi Czytelniku dołączysz do nich?

Źródło: Gazeta Ślesińska nr 4(75)/2017

__________

Klub HDK PCK Strażak Licheń Stary powstał dokładnie 10 lat temu. 21 kwietnia 2007 roku odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powstałego klubu krwiodawców, który powstał z inicjatywy strażaków-ochotników z miejscowej jednostki OSP. Głównym celem przyświecającym tej inicjatywie było niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. A że licheńscy strażacy są najlepsi w Polsce – z decyzją o powołaniu do życia klubu krwiodawców nie zwlekali.

W inauguracyjnym zebraniu wzięło udział 11 osób (strażaków), spośród których wyłoniono zarząd w składzie:
1. Prezes klubu – Wiesław Kuśmierek
2. Wiceprezes klubu – Piotr Maciejewski
3. Skarbnik – Piotr Pietrzykowski
4. Członek Zarządu – Krzysztof Torzecki
5. Członek Zarządu – Henryk Świderski

2007
W inauguracyjnym roku działalności klubu HDK PCK Strażak zorganizowano 2 akcje poboru krwi, w których wzięły udział 53 osoby i zebrano 24 litry krwi.
Pierwsza akcja została zorganizowana w strażnicy OSP, jednak zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów w związku z tym kolejna akcja odbyła się w miejscowej szkole podstawowej.

2008
Rok później frekwencja była zbliżona – dwie akcje, 58 osób, 26 litrów pozyskanej krwi.

2009
Z początkiem roku 2009 klub zaczął dynamicznie się rozwijać. Do klubu dołączyli nowi krwiodawcy spoza Lichenia. W tym okresie klub liczył 116 osób – w tym w tym 25 wolontariuszy i 52 kobiety.
Zorganizowano dwie akcje poboru krwi, w trakcie których udało się pozyskać ponad 50 litrów krwi. Niemal połowę krwiodawców stanowiły kobiety.
Od 2009 roku nasz klub był już rozpoznawalny w regionie, co zaowocowało zaproszeniami na imprezy sportowo-rekreacyjne organizowane przez inne kluby krwiodawców, m.in. Spartakiada Zbynka w Koninie, zawody strzeleckie w Murowanej Goślinie, zawody strzelecko – kajakarskie w Koninie czy zawody kręglarskie także w Koninie. Uczestniczyliśmy także w pielgrzymce HDK w Licheniu, a członek naszego klubu – Piotr Maciejewski – został wyróżniony mianem „Zasłużonego dla Powiatu Konińskiego” podczas obchodów dni HDK. W 2009 roku rozpoczęliśmy także organizowanie dwóch cyklicznych wydarzeń – balu karnawałowego w lutym oraz Mistrzostwa Klubów HDK „W zabawach na plaży”.
2010
W 2010 roku liczba naszych członków przekroczyła 150 osób. Zorganizowaliśmy 3 akcje (w lutym, czerwcu i wrześniu), w trakcie których krew oddały 142 osoby na łączną ilość 64 litrów krwi. W czerwcu tego roku wielu z naszych klubowiczów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego w trakcie akcji prowadzonej przez Fundację Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz - Olszewskiej. W dalszym ciągu braliśmy udział w zawodach sportowych. Pojechaliśmy też do Warszawy wraz z panią poseł Elżbietą Streker – Dembińską. Zbieraliśmy także dary dla powodzian. Po raz pierwszy wspólnie wybraliśmy się na narty w góry. Po raz kolejny odpowiedzieliśmy jako klub i społeczność Lichenia na trudną sytuację ludzi dotkniętych powodzią na południu naszego kraju. Wspólnie z OSP w Licheniu zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla powodzian z miejscowości Bieruń. Do akcji przyłączyły się zaprzyjaźnione jednostki OSP z powiatu konińskiego. Łącznie zebraliśmy ok. 30 ton darów, w tym m.in. butelkowana woda, konserwy, suchy prowiant, koce, kołdry, śpiwory.

2011
3 akcje, 167 osób, 75 litrów krwi.
Uczestnictwo w zawodach sportowych, 25 lecie klubu w Murowanej Goślinie, Mistrzostwa Klubów HDK PCK „W zabawach na plaży”, wyjazd na narty do Poronina. Od 2011 roku organizujemy Dzień Kobiet dla pań angażujących się w działalność naszego klubu.

2012
3 akcje, 148 osób, 66 litrów krwi
Po raz kolejny zorganizowaliśmy Mistrzostwa Klubów HDK PCK „W zabawach na plaży”, byliśmy na nartach w Zakopanem, uczestniczyliśmy w spływie kajakowy na szlaku wodnym rzeki Warty. Nasze członkinie - Kamila Czyżewska, Julia Stasińska – zostały wyróżnione tytułami „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”.

2013
3 akcje, 171 osób, 77 litrów krwi
Uczestniczyliśmy m.in. w: zawodach tenisa stołowego w Kawnicach, zawodach strzeleckich w Kobylniku. Delegacje naszego klubu uczestniczyły w jubileuszach klubów HDK w Świdniku, Turku i Biedrusku.

2014
3 akcje, 133 osoby, 60 litrów krwi
Uczestnictwo w: Ogólnopolskim Rajdzie HDK „Czerwona Róża” w Mielnie, spotkanie opłatkowe w ramach obchodów Dni HDK. Nasza członkini, Agnieszka Korytkowska, została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Konina”.

2015
Od 2015 roku rozpoczęliśmy organizować 4 akcje poboru krwi w roku – w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.
Łącznie w tym roku uczestniczyło w nich 167 osób, które oddały krew w ilości 75 litrów.
W 2015 roku włączyliśmy się także w pomoc dla chorego na mukowiscydozę mieszkańca Lichenia – Felicjana Chaładaja. Uczestniczyliśmy w koncercie charytatywnym „Głosy dla Hospicjów”, który zorganizowało miejscowe hospicjum, byliśmy na Ogólnopolskim Rajdzie Czerwona Róża w Dusznikach Zdroju. Sami zorganizowaliśmy po raz kolejny Mistrzostwa Klubów HDK PCK „W zabawach na plaży” oraz bal karnawałowy.

2016
W ubiegłym roku także zorganizowaliśmy 4 akcje, w których wzięło udział 148 osób. Pozyskaliśmy 67 litrów krwi.
Dalej uczestniczymy w różnego rodzaju jubileuszach, zawodach sportowych. Kolejne nasze członkinie - Justyna Michalak, Agnieszka Lewandowska – zostały wyróżnione jako osoby Zasłużone dla Powiatu Konińskiego. Oddawaliśmy także krew dla dwóch chorych dziewczynek - Olgi Gruszki i Zosi Borkiewicz.

Łącznie w ciągu 10 lat działalności krew w naszym klubie oddało kilkaset osób, a łączna ilość pozyskanej krwi to: niemal 600 litrów tego najcenniejszego leku.
Najważniejsze jest to, że dzięki naszym działaniom mogliśmy uratować zdrowie i życie wielu osobom.

Dziękujemy, że jesteście z nami.

Tekst: Profil HDK Strażak na Facebooku.